Paihia

Acreala bătrânelului șofer de microbuz de la 7 dimineața e îndulcită de prezența unei frumoase blonde – sper să fie în același autocar cu mine la împărțeala de turiști.
Azi nu suntem pre mulți, avem luxul de a ne întinde pe două locuri pentru tradiționalul somn chinuit de autocar – nu înainte de a admira linia orașului în timpul trecerii peste podul pe care-l remarcasem din port.

DSC_1457.JPG

Prima oprire cu trezire e la Copacul Uriaș – kauri, un conifer specific insulei de Nord a Noii Zeelande,

DSC_1465.JPG

foarte mare și bătrân,

DSC_1469.JPG

privit de jos îmi aduce a copacul sufletelor din Avatar (zis și ”doamna pom”).

DSC_1468.JPG

La următoarea trezire deja se vede marea, dincolo de omniprezenta zonă verde.

NMS_1472.JPG

Ajungem la Paihia, centrul turistic al zonei, unde ne împrăștiem. L., fata blondă din California, are la pachet excursie la Waitangi, locul unde s-a semnat în 1840 tratatul de pace dintre maori și coloniștii britanici. Mi-ar fi plăcut și mie să merg, dar în pachetul meu e inclusă doar o pauză de o oră, timp pentru prânz.

Înainte de prânz, însă, King Kong zice sus la parapet,

DSC_1497.JPG

pentru o privire de ansamblu.

P1040738.JPG

Găsiți elementul zburător din această poză:

NMS_1492.JPG

Peste drum pare a fi o serbare câmpenească,

NMS_1499.JPG

NMS_7441.JPG

de care însă nu voi avea timp – repede ceva de mâncare, fish & chips (în neozeelandeză ”fîș n chîps”) pe mal înconjurat de pescăruși agresivi.

DSC_1504.JPG

Mai sunt câteva minute, timp pentru un mers rapid sus pe faleză de unde pare a fi un punct de observație – într-adevăr, se vede frumos plaja de dincolo și insulele din larg. Folosesc toate cele 3 aparate din dotare – unghiul larg cu J1,

NMS_1507.JPG

zoom cu V1 și benoclul de 55-300,

NMS_7442.JPG

panorama cu panasonicul mic submersibil.

P1040740.JPG

La fel și înspre larg, cadru cuprinzător

DSC_1510.JPG

și detalii din depărtare.

DSC_7443.JPG

Mă întreb dacă nu ar fi fost mai ușor cu un singur aparat, DSLR de exemplu, în loc de a avea 3 bucăți prin buzunare. Avantajul celor 3 bucăți – sunt mult mai ușoare, greutatea mai comod repartizată, nu mă dor umerii. Deh, depinde de priorități, ce alegi.

Dar nu e timp acum de prea multe filosofeli – dincolo de pietrele de pe mal pe care am mâncat se vede debarcaderul – trebuie să fiu acolo în 10 minute.

DSC_1513.JPG

Publicitate

Comentezi?

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s