Unde să mergem, dacă n-avem prea mult timp? Ața ne trage spre Place du Tertre, cred că am vizitat-o cu fiecare ocazie. Linia de metrou 10 ne duce spre oraș, urcăm încetișor dealul, Montmartre, cu prima oprire la Sacre Coeur. Vremea – cum se vede, gri, dar ceața și fumurile din zare sunt de efect. Ar mai fi de menționat că nu găsesc încărcătoarele aparatelor de fotografiat, așa că în prima zi am luat doar micul Sony compact cu zoom; celorlalte le păstrez bateria pentru mâine. Oricum, nu știu dacă ar fi fost vreo diferență.
De la Sacre Coeur la Montmartre e o aruncătură de băț; de fiecare dată ne delectăm studiind portretiștii, încercând să-i identificăm pe cei mai talentați.
Data trecută am mâncat la un restaurant în apropiere, a fost frumos, dar acum parcă aș vrea ceva mai puțin ”turistic”. Întreb tripadvisor, caut un restaurant cât de cât în apropiere. Sugerează unul la vreun kilometru depărtare. Sper la început că e tot pe Montmartre, dar nu, coborâm, printre scene pariziene.
Restaurantul se numește ”Vaca și Bucătarul”, suntem primii lor clienți. Mâncare și atmosferă franțuzească, bună. Nu rămânem singurii, mai vin oameni, localnici. Place. În ziua de azi nu mai trebuie mari comentarii, doar un link către pagina unde au comentat deja oameni: aici.